Proč věříme produktům, které nabízíme

Olej, který nabízíme, jsme si oblíbili ze třech prostých důvodů: kvůli jeho chuti, vůni a barvě. Tyto jeho vlastnosti zhodnotily naše gastronomické zážitky a představují atributy, které nám nebyl schopen nabídnout žádný z olejů, který je k dostání v běžných supermarketech. Vůně, která se line z hrnce, když jej nalijeme na právě dovařené těstoviny, je až omamná

Výše uvedené důvody jsou však založené na subjektivním senzorickém vnímání. Proto vám předkládáme i objektivnější důvody, proč věříme produktům, které nabízíme. V našich tvrzeních se opíráme o průzkum, který vytvořila nezisková organizace dTest .

1. U nemalého množství olejů dostupných v supermarketech chybí označení země původu, která musí být u extra panenských olivových olejů uváděna na etiketě. Ne vždy se totiž olej lisuje v té samé zemi, kde byly olivy sklizeny. Absence tohoto údaje je obcházením Prováděcího nařízení Komise (EU) č. 29/2012 o obchodních normách pro olivový olej. Když je olej označen např. jako produkt z Itálie, může tam být pouze stočen do lahví, ale olivy mohou pocházet ze zemí severní Afriky či Středního východu.

My jsme si zemí původu oliv i místem jejich lisování 100% jisti, jelikož výrobce osobně známe, procházeli jsme se jeho olivovým hájem i lisovnou. Jedná se o produkt malé rodinné firmy, která do České republiky olej běžně nedováží. Naše distribuce začala až po letech vzájemného přátelství, tedy na bázi důvěry.

2. 90% běžně dostupných extra panenských olivových olejů obsahuje zbytky pesticidů, insekticidů či polycyklických aromatických uhlovodíků (látek majících karcinogenní účinky), které se používají k ošetření oliv proti škůdcům. Obsah těchto látek byl zjištěn dokonce v olejích, které deklarují, že jsou „BIO“ či pro děti. Obsahují uvedené látky navzdory faktu, že biopotraviny se smí vyrábět pouze bez užití chemických postřiků. Často se nejedná o neškodné postřiky. V olejích byly nalezeny i zbytky insekticidu DDT, jehož užívání bylo v evropském hospodářství zakázáno před více než 40 lety. DDT je nerozpustný ve vodě, zato je vysoce rozpustný v tucích. Obsahují-li jej olivy, přejde při jejich zpracování do oleje. V přírodě se rozkládá jen velmi pomalu. V lidském těle se hromadí v tuku a játrech, při kojení přechází do mateřského mléka.

Naše oleje jsou 100% BIO. Dokládáme tuto skutečnost i certifikáty vydanými CCPB srl – italským inspekčním a certifikačním orgánem pro zemědělské potraviny získané z organické a ekologicky šetrné výroby. (odkaz zde: http://www.ccpb.it/en/chi-siamo/)

3. Vzhledem k oblíbenosti a nákladnosti extra panenského olivového oleje často dochází k jeho falšování. U produktů, které pocházejí z velkovýroby, a které lze zakoupit v potravinářských řetězcích, se můžete obětí falšování stát. V takovém případě zakoupíte produkt, který obsahuje směs extra panenského olivového oleje s příměsí oleje rafinovaného.

Náš olej pochází z rodinné biologické malovýroby, která si zakládá na kvalitě. Na tyto praktiky zde není ani pomyšlení. Olej, který nabízíme, je lisován za studena a výhradně mechanickými způsoby. Důraz je kladen i na způsob sběru oliv a jejich vstupní kvalitu do procesu lisování.