FAQ

1. Je olivový olej vhodný i pro tepelně upravované pokrmy?

ANO. Olivový olej je vhodný i na smažení. Jeho teplota kouřového bodu (tedy teplota, při které olej začíná „kouřit“ a při které začíná docházet k jeho degradaci vlivem přepalování) se pohybuje mezi 180 – 220 °C (podle druhu). Díky své nízké kyselosti může bez přepálení dosáhnout až teploty 280 °C.  Olivový olej má tedy vyšší teplotní odolnost než máslo, sádlo či slunečnicový olej.

2. Jak olej skladovat?

Ideální skladovací podmínky extra panenského olivového oleje jsou při teplotě kolem 20°C, v suchu a temnu, mimo dosah zdrojů tepla.

3. Dal/a jsem olej do ledničky a on ztuhl. Stalo se s ním něco?

Olej při nižší teplotě houstne/tuhne. Nejedná se o závadu. Nedochází ke změně složení. Olej jednoduše z lednice vyndejte, nechte odstát při pokojové teplotě a jeho konzistence se opět vrátí do normálu.

4. Poslední zbytky oleje z balení vytékají zakalené. Olej se zkazil?

NIKOLIV. Na dně láhve/plechovky se v průběhu času tvoří sedlina, podobně jako např. v moštu. Je to znakem, že se skutečně jedná o organický (živý) produkt.

5. Co musí olivový olej splňovat, aby mohl být nazýván „extra panenský“?

Aby olivový olej mohl používat přívlastek „extra panenský“, jeho obsah volných mastných kyselin nesmí být vyšší než 1%. Nesmí rovněž projít žádnou chemickou úpravou. Získat jej lze pouze mechanicky a zpracováním za studena (teplota oleje při výrobě nesmí překročit povolených 27 °C). Jen tak nedojde ke znehodnocení oliv a cenných látek v nich obsažených.

6. Proč vybírat jen olej lisovaný za studena mechanickým způsobem (extra panenský olivový olej)?

Jen olej, který byl zpracován tímto způsobem, si může uchovat všechny výživné látky, které jej činí tak cenným produktem. Při jiných metodách zpracování vždy dochází k jejich znehodnocení. Při výrobních procesech, jako je např. rafinace, ve které jsou využívány vysoké teploty a chemická rozpouštědla, se z původně organického produktu stává průmyslový výrobek.