Proč „extra panenský“?

Přívlastek „extra panenský“ vyjadřuje kvalitu oleje v závislosti na technologii výroby – je lisován za studena tzn. bez tepelné úpravy, díky čemuž zůstávají zachovány mono-nenasycené mastné kyseliny. Při zpracování oliv a jejich přeměně na olej jsou použity pouze mechanické postupy.

Sicilský olej je tradičně lisován ještě ze zelených oliv sbíraných přímo ze stromu, a je proto význačný svou svěží chutí i vůní. Tento způsob sběru odlišuje sicilský olej např. od oleje řeckého, který je lisován z oliv spadaných ze stromů na zem až po jejich úplném dozrání.

Příchuť oleje je jednak „olivová“ a jednak může být v prvních měsících po vylisování lehce „pikantní“. Tato pikantnost pak vyprchá po několika vteřinách v ústech a je jedním z indikátorů vysoké kvality oleje.

Proč kupovat kvalitní olivový olej?

  • Díky způsobu získávání jako jediný umožňuje zachovat vitamíny přítomné ve vstupním produktu – olivách.
  • Extra panenský olivový olej je nejvíce ceněný, neboť je získán za studena výhradně mechanickým oddělením šťávy z nejkvalitnějších oliv, které nesmí být poškozené ani přezrálé.

https://www.dtest.cz/clanek-2460/test-extra-panenskych-olivovych-oleju-2012

  • Olivový olej má nezanedbatelný vliv na lidské tělo. Pravidelná konzumace olivového oleje (kyseliny olejové) omezuje vznik srdečně cévních chorob a z pohledu aktuálního výzkumu napomáhá prevenci před nádorovými nemocemi (účinnými látkami jsou tzv. fytochemické látky, u kterých byl prokázán vysoký antioxidační účinek (jedná se především o fenolové sloučeniny)). Pomáhá snižovat hladinu LDL cholesterolu, podporuje trávení, absorpci vápníku a zpomaluje stárnutí. Prospívá pleti i vlasům. U mládeže a dospívajících může pravidelná konzumace olivového oleje pozitivně ovlivnit růst a vývoj kostí.

http://www.fitlife.cz/olivovy-olej
http://www.enviweb.cz/clanek/biofood/88433/stary-recky-recept-pro-zdravi-lzicku-olivoveho-oleje-rano-na-lacno
http://www.superpotraviny.net/olivovy-olej-jako-superpotravina-proc-si-ho-dat/
https://www.novinky.cz/zena/vztahy-a-sex/10763-olivovy-olej-lek-i-elixir-mladi.html

  • Také italský webový portál „Teatro Naturale“ zabývající se zemědělstvím, životním prostředím a zásobováním dává jasnou odpověď:
  • „Nákupem levného olivového oleje, byť extra panenského, s nízkým obsahem fenolů riskujeme ztrátu aroma již sedm dní po otevření láhve. Proto tedy olej nízké kvality poslouží k „namaštění“, ale pouze kvalitní olej ochucuje!“

Fenoly obsažené v kvalitním extra panenském olivovém oleji, způsobující jeho nahořklou a pikantní příchuť, jsou nejaktivnější a nejužitečnější nutriční složkou pro naše tělo. Výzkum na univerzitě v Neapoli ukázal, že levné olivové oleje s nízkým obsahem fenolů ztratí již během pouhého týdne většinu svého aroma, zatímco kvalitní extra panenské olivové oleje zůstávají stále živým a vitálním produktem.

Klasifikace olivových olejů podle způsobu zpracování

Legislativa Evropské unie vyčleňuje několik kategorií olivového oleje:

olivový olej obsahující směs rafinovaného olivového oleje a panenského olivového oleje: „olivový olej obsahující pouze rafinovaný olivový olej a olej získaný přímo z oliv“; d) olivový olej z pokrutin: „olivový olej obsahující pouze olej získaný zpracováním zbytků po extrakci olivového oleje a olej získaný přímo z oliv“ nebo „olivový olej obsahující pouze olej získaný zpracováním pokrutin a oleje získaného přímo z oliv“.

  1. Extra panenský olivový olej lisovaný za studena – výběrová jakost olivového oleje získaného přímo z oliv pouze mechanickými postupy. Je nejkvalitnějším produktem, vyráběn z prvního lisování. Neprochází žádnou chemickou úpravou a jen takový olej má nárok používat označení extra panenský. Obsah volných mastných kyselin nesmí překročit 1%. Mechanické způsoby, kterými je extra panenský olivový olej výlučně získáván, neznehodnocují kvalitu vstupních surovin – oliv. Není podrobován žádné chemické ani teplené úpravě. Jeho cena bývá vyšší i z toho důvodu, že výtěžnost oleje ze sklizně oliv se pohybuje okolo 15%.
  2. Panenský olivový olej – olivový olej získaný přímo z oliv pouze mechanickými postupy. Je méně kvalitní variantou prvně uváděné kategorie, získává se z oliv mechanickým vytláčením a lisováním bez použití jiných technologií nebo chemických přísad. Obsah volných mastných kyselin se pohybuje od 1 do 2%.
  3. Rafinovaný olivový olej – získává se lisováním při vysokých tlacích a za působení tepla, poté prochází chemickou úpravou. Obsah volných mastných kyselin se pohybuje nad 2%. Právě z tohoto oleje se vyrábí olej podřadné kvality, který je pak vydáván do oběhu pod falešným označením „Extra panenský“. V italštině je rafinovaný olej nazýván také „olio lampante“ (česky olej lampový), protože byl v minulosti používán do olejových lamp. Aby se snížila jeho kyselost a odstranily nepříjemné aromatické prvky, je nutné ho upravit procesem rafinace. Během tohoto procesu je podrobován průmyslovým úpravám. Po rafinaci musí být smíchán s extra panenským olivovým olejem, který mu dodá chuť a vůni. Zákon pro tento postup nestanovuje minimální procento podílu extra panenského olivového oleje. Běžně se používá maximálně 25% podíl, jenž přejmenuje olej rafinovaný na „Olivový olej“.  Tento olej je velmi levný, neboť díky zvýšené teplotě při lisování dochází také ke zvýšení výtěžnosti oleje z olivové sklizně – lze získat až 95% oleje obsaženého v olivách.
  4. Olivový olej – je směsí panenského (25%) a rafinovaného oleje.
  5. Olivový olej z pokrutin – olivový olej obsahující pouze olej získaný zpracováním zbytků po extrakci olivového oleje a olej získaný přímo z oliv. Vyrábí se z posledního lisování olivových slupek a pecek. Je to zbytkový olej té nejhorší kvality, který se používá převážně k technickým účelům.

Zdroje:

  1. Prováděcí nařízení Komise (EU) č. 29/2012 ze dne 13. ledna 2012 o obchodních normách pro olivový olej
  2. Šenkýřová, Petra. Nenasycené mastné kyseliny ve výživě člověka. Brno, 2006. Bakalářská práce. Masarykova univerzita. Přírodovědecká fakulta. Katedra biochemie.